- 28.1. 2023 – 7. 1. 2024 Jindřich Štyrský, slovem i obrazem
- Císařský pokoj
- Historie města Lanškrouna a okolí
- Lapidárium
- Lubomír Šilar– ALTAMIRA
- Jindřich Praveček
- Sklářství na pomezí Čech a Moravy
- Kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského
- Virtuální prohlídky expozice
otevírací doba
Dnes (úterý)
zítra (středa)
28.1. 2023 – 7. 1. 2024 Jindřich Štyrský, slovem i obrazem
Jindřich Štyrský, slovem i obrazem
Autorka projektu: Zuzana Brikcius
28. 1. 2023 – 7. 1. 2024
První patro Městského muzea Lanškroun, objekt „konírna“
Vernisáž výstavy se koná 28. 1. 2023 od 15 hodin v galerii Městského muzea Lanškroun.
Taneční vystoupení folklorní soubor Jitřenka Dolní Čermná
Zapůjčitelé: Zuzana a Eugen Brikciusovi
V prvním patře Městského muzea Lanškroun (v objektu „konírna“) mohou návštěvníci od 28. ledna až do 7. ledna 2024 vidět dlouhodobou panelovou výstavu Jindřich Štyrský, slovem a obrazem. Autorkou projektu je Zuzana Brikcius, která výstavu spolu se svým manželem Eugenem Městskému muzeu Lanškroun laskavě zapůjčila. Na výstavu, prezentující pestrý umělecký a společenský život světově uznávaného umělce a rodáka z Dolní Čermné, od jehož úmrtí v minulém roce uplynulo osmdesát let, poskytly grant Městská část Praha 1, Státní fond kultury České republiky a Spolkové kancléřství ve Vídni.
Na přelomu roku 2019/2020 uspořádala Galerie hlavního města Prahy (GMHP) v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze rozsáhlý výstavní projekt s obsáhlou monografií Devětsil 1920–1931 (11. 12. 2019 – 29. 3. 2020). Impulsem bylo právě stoleté výročí od založení této umělecké skupiny, v němž má své zásadní místo rodák z Dolní Čermné, umělec mezinárodního významu Jindřich Štyrský (11. 8. 1899 – 21. 3. 1942).
GHMP se tématu Uměleckého svazu Devětsil, jak zní jeho přesný název, věnovala koncem 80. let, výsledkem její aktivity pak byla výstava realizovaná v roce 1986. Skupina odborníků vedená historikem Františkem Šmejkalem, jejímiž členy byl teoretik architektur Rostislavem Švácha a historik umění Jan Rous, otevřela téma avantgardy v českém výtvarném umění dalšímu odbornému zkoumání. To v podstatě probíhalo po tři dekády, ať už formou výstav nebo knižních publikací včetně brněnského Devětsilu, s jehož historií se můžete seznámit ve stálé expozici Moravské galerie v Brně.
Výstava a publikace z roku 2019 vznikly jako vyústění snah badatelského teamu pod vedením Aleny Pomajzlové ve složení: Jindřich Toman, Karel Císař, Petr Ingerle, Jakub Potůček, Jitka Ciampi Matulová a Lucie Česálková. Již výčet jmen osob, které jsou odborníky ve svých suboborech, slibovalo posun v dosavadní interpretaci aktivit Devětsilu.
Typografické práce Jindřicha Štyrského, případně užití jeho tvorby na obálkách měsíčníku pro moderní kulturu RED, zastávaly v činnosti výtvarné skupiny výrazné místo. Další cestou, kterou Štyrského tvorba pronikla do širšího publika, byla také jeho typografická tvorba. Ta, zároveň z odstupu století, ovlivnila vývoj grafického designu knižních obálek. Vedle čistě výtvarných spoluprací v tvorbě knižních obálek s kolegy z Devětsilu spolupracoval Štyrský i na dalších zakázkách. Jistou zajímavostí ve sbírkách Městského muzea Lanškroun je kniha, jejíž obálka byla upravena Štyrským. Jedná se o publikaci významného gynekologa prof. Dr. Arnolda Jiráska „Náhlé příhody břišní“, kterou muzeu z knihovny svého otce věnoval Stanislav Kapoun. Knihu vydalo pražské nakladatelství Melantrich v několika upravených vydáních, exponát našeho muzea pochází z roku 1949, kdy byl už Jindřich Štyrský po smrti.
Závěrem lze s radostí shrnout: Téma Uměleckého svazu Devětsil budí stále zasloužený zájem. V následujícím desetiletí, v souvislosti se stým jubileem ukončení činnosti Devětsilu, lze očekávat další posun v bádání a nové zajímavé projekty. Nejen Městské muzeum Lanškroun se tak může pyšnit slavným rodákem z regionu Jindřichem Štyrským.
Doprovodný program:
Komentované prohlídky a dílna koláže pro školní skupiny po předchozí domluvě.