otevírací doba
Dnes (sobota)
zítra (neděle)
Soudobá tvář
V současnosti plní muzeum všechny své funkce-sbírkotvornou, vědeckou, publikační a propagační, výstavní, badatelskou, výchovnou, průvodcovskou apod. V prvé řadě odborně spravuje sbírky vážící se k městu Lanškrounu a regionu. Sbírkové předměty procházejí postupně odbornými zásahy v podobě konzervování a restaurování. Sbírkový fond byl obohacen o mnohé předměty, získané darem nebo koupí. Během posledních deseti let muzeum vybudovalo sbírku betlémů (Šilarův vyřezávaný ze dřeva, který se každý rok rozšiřuje, Brožkův papírový Ústecký, Kralický a keramický A. Moserové apod.). Získalo také pozůstalost díla hudebního skladatele a dirigenta Jindřicha Pravečka, medaile, mince a sochařská díla akademického sochaře Zdeňka Kolářského a další.
Od počátku roku 1992 do konce roku 2007 uspořádalo muzeum více jak 130 tématických výstav: z vlastních sbírek, výstavy výtvarného umění – obrazů, plastik, grafiky, užitého umění a řemesel, fotografií, starých pohlednic i víceoborových výstav.
K nejvýznačnějším výstavám patřily: grafiky Adolfa Borna, grafiky Jiřího Anderleho, obrazy Zdeňka Sklenáře a Karla Franty, plastiky Olbrama Zoubka, Malířství 19. století, Symbolismus a secese, Svět indiánů očima rodičů a dětí, Hrací stroje a strojky, Betlémy, Říše loutek, Lanškroun na starých pohlednicích, Tradiční umělecká řemesla Orlicka a Podorlicka, Hřebečské zvykosloví, kroje atd.
Některé z výstav jsme uskutečnili díky výborné spolupráci s muzei a galeriemi v České republice, Slovenské republice (Bratislava, Prievidza), ale také v Polské republice (Klodsko, Dzierzioniow) a ve Sjednocené republice Německo (Göppingen). Ve spolupráci se Základní a uměleckou školou Lanškroun jedenkrát za dva roky pořádáme Bienále výtvarného oboru – přehlídku žákovských prací na stanovené téma. Muzeum uspořádalo také řadu výstav k výročím lanškrounských základních a středních škol. Velice navštíveny byly výstavy starých pohlednic ze sbírky Karla Uhlíře, výstavy lanškrounských a regionálních výtvarníků a řemeslníků. Ovšem návštěvností nejúspěšnější byla vánoční výstava betlémů na konci roku 2007 a počátkem roku 2008 a po ní následující výstava Sběratelé Lanškrounska.
Muzeum se podílelo na přípravě významných kulturních počinů, navracelo historii do města – odhalování pomníků Jana Marka Marci, busty a pamětní desky Bóži Modrého, pamětní desky kardinála F. G. Piffla (1994), pamětní desky Ch. P. Erxlebena, úpravy pomníku obětem války atd.
V roce 1995 spolu s přípravným výborem organizovalo oslavy a mezinárodní sympozium k 400. výročí narození lanškrounského rodáka Jana Marka Marci. O rok později bylo organizátorem oslav při znovuotevření radnice. Podílí se spolu s Kulturním centrem na dalších kulturních akcích ve městě, jako je např. Lanškrounská kopa či Masopustní průvod a veselice.