Lapidárium

architektura

Fragmenty již neexistujících budov města Lanškrouna

Dostupnost

od dubna do října

Projekt Lapidária je součástí česko-polského projektu „Kamenné pozůstatky z historie nás Čechy a Poláky spojují“ a je realizovaný z fondů mikroprojektů Euroregionu Glacensis.

Lapidárium umístěno ve sklepních prostorech zámku, tedy historické budovy, v jejíž části se nachází stávající expozice muzea. Sklepní prostor s klenutým stropem nebyl nijak využitý a veřejnosti přístupný. V rámci stavebních úprav bylo stávající cihelné zdivo očištěno, opískováno a nově vyspárováno. Do obvodových stěn byly ukotveny obloukové osvětlovací lampy s LED pásky, které zvýrazňují klenby a osvětlují exponáty. Veškeré práce byly provedeny citlivě, aby nedošlo k porušení původních stavebních prvků.

V Lapidáriu návštěvníci uvidí kamenné artefakty, které mají vztah nejen městu Lanškroun, ale třeba i k hradu Lanšperk. Významnými památkami jsou portál a ostění oken z bývalé Erxlebenovy lékárny postavené v Lanškrouně v roce 1794 chemikem a botanikem Christianem Polykarpem Erxlebenem a zbourané před třiceti lety. K této osobnosti se váže i další exponát Lapidária – pískovcová pamětní deska se jménem Erxlebenova tchána Franze Jacoba Pernikáře, která bývala umístěna nad vchodem do jeho domu zbouraného ve stejné době.

Zvláštní pozornost zasluhují také mlýnský kámen z hradu Lanšperka, kamenná stoupa určená k drcení obilovin nalezená v roce 2004 při stavebních úpravách Sokolské ulice v Lanškrounu nebo fragmenty pomníku arcibiskupa Petra Jelita vyzdviženého v Lanškrouně počátkem 30. let minulého století.

Otevírací doba

POzavřeno
ÚT–PÁ09:00 – 17:00
SO, NE13:00 – 17:00
SVÁTEK13:00 – 17:00